Kilden Teater- og Konserthus i Kristiansand er Sørlandets kulturelle kraftsentrum. Et prisbelønnet bygg fra 2012 tilbyr sceneopplevelser og kunstproduksjoner som publikum på sørspissen av Norge aldri fikk før. Bygget har plass til 2270 publikummere, fordelt på fire saler. Fra Intimsalen med 100, til Konsertsalen med plass til 1185 - og med en akustikk i europatoppen.
Produsenter av høykvalitets musikk- og scenekunst har hovedsakelig basert sin virksomhet på å levere unike øyeblikksopplevelser fra egen scene og i egne saler. Gjennom Kilden Digital ønsket Kilden å legge grunnlaget for å bruke nyere medier og medieteknologier til å nå ut til et videre publikum som av ulike årsaker ikke har anledning til å ta del i øyeblikksopplevelsen. Utvalgte produksjoner i Kilden skulle kunne strømmes til eksempelvis syke-/aldershjem, sykehus og liknende institusjoner i hele regionen.
”Teknologien bygger ned avstand og grenser i kulturformidling”
Mandatet var først og fremst knyttet til dette samfunnsansvaret. Kilden ønsket å bruke de mulighetene som lå i nye medier: Rimelige og effektive måter å formidle kulturelt innhold på. Teknologien bygger ned avstand og grenser i kulturformidling. Og er en først koblet til lokalt, har man i prinsippet adgang til et globalt formidlingsmarked. En fremtidig utnyttelse av de teknologiske mulighetene som ligger i prosjektet og videreutviklingen av disse, fører til at Kilden også vil kunne nå publikum via overføring til private smarttelefoner, pads/tablets og datamaskiner, og med tilstrekkelig høy kvalitet, til andre formidlingskanaler. Dette vil ha åpenbare muligheter også for å markedsføre regionen.
Som Kildens IKT-leverandør var det naturlig å kontakte Atea for å se på «nye» forslag til løsninger. Parallelt ble også aktuelle miljøer innenfor området strømming kontaktet for å utveksle erfaringer. Det ble presentert forskjellige løsningspakker, ulike scenarier ble diskutert – og løsning ble valgt, forteller Teknisk Ansvarlig Kilden Digital, Stein Erik Bakken. - Implementeringen gikk som forventet. Etter tilpassing og nødvendige utvidelser, fungerte løsningen som den skulle. Dagens situasjon kan på enkelte områder matche NRK i bildekvalitet. Det er vår klare oppfatning at vi har valgt en løsning som har gitt oss mye utstyr for pengene. Kilden kan nå avvikle produksjoner med mindre bemanning og med en kortere workflow i etterkant enn tidligere, avslutter Bakken.
13 kamera til produksjon, noen fastmonterte, noen løse.
Bildemikser
2 kamerapanel (for fjernstyring av kamera)
2x 55tommers tv’er for bildemiksing
Studio monitorer for lyd
SDI kabling mellom kamera og patchepanel
Hurtig tilkobling av kamera mellom patchepanel og videohub
Mulighet for å filme i alle salene våre, men kontrollere kameraene fra samme kontrollrom
Mulighet for å produsere innhold utenom tv studio for intervjuer, reklamespotter og liknende
Et av Norges beste lydstudio for live miksing av orkester
Mulighet for å broadcaste på internett
Sender innhold på kommunalt nett via Open Broadcast Encoder og Infocast tv system
Blackmagic 1ME Production Studio 4K Bildemikser
Blackmagic ATEM 1 M/E Broadcast Panel
Panasonic AW-HE130 PTZ kamera
Blackmagic Studio Camera
Blackmagic Micro Studio Camera 4K
Blackmagic Videohub
Monkeybanana Studio Monitor
Allen&Heath Studio Monitor mikser
Blackmagic Hyperdeck SSD Recorder
Apple Mac Mini (Sonnet Rackmount)