Når veksten i datasentre driver IT-investeringene
Green Mountain designer, bygger og drifter høysikre datasentre for globale virksomheter, med anlegg i Stavanger, Rjukan, Enebakk og Hamar, og et nytt på vei på Undheim i Rogaland.
Alle datasentrene er basert på 100 prosent fornybar energi og høy energieffektivitet. Samtidig vokser virksomheten raskt, og stiller økende krav til IT som skal sikre drift og støtte videre vekst
Bak denne infrastrukturen ligger en stadig mer forretningskritisk IT-organisasjon, som må sikre stabil drift, håndtere økende kompleksitet og legge til rette for videre vekst.
– Vi har ikke områder hvor IT-kostnadene går ned. Alt vokser med virksomheten. Når vi bygger nye datasentre får vi flere systemer, mer maskinvare og mer nettverk. Det gjør at IT-budsjettet øker over tid, og det er krevende å hente ut klassiske effektiviseringsgevinster på kort sikt, sier Ole Kristian Risa, IT-direktør i Green Mountain.
Investeringer som følger veksten
Ole Kristian Risa, IT-direktør i Green Mountain.
Store deler av investeringene går dermed til oppgradering og konsolidering, heller enn klassisk effektivisering.
– Vi er helt avgjørende for at datasentrene våre skal fungerer. Hvis systemene våre stopper, stopper også driften. Samtidig er mye av infrastrukturen bygget opp rundt hvert enkelt datasenter, og det gir økt kompleksitet når vi vokser så raskt som vi gjør, forteller Risa.
– Mange av løsningene våre er designet for datasentre på 5–10 megawatt. Nå bygger vi anlegg på 50–100 megawatt. Vi bruker derfor mye ressurser på å rydde i teknisk gjeld, modernisere plattformer og sikre bedre samspill mellom systemene. Målet er å bygge noe som faktisk tåler det volumet vi vet kommer.
Balansen mellom drift og utvikling
For IT-organisasjonen i Green Mountain innebærer dette en vedvarende spenning mellom drift, videreutvikling og nye prosjekter.
– Vi står i en konstant spagat. Vi skal sikre stabil drift og høy oppetid, samtidig som vi videreutvikler eksisterende systemer og støtter nye datasentre som bygges. Alle de områdene haster samtidig, og det gjør det krevende å prioritere og planlegge kapasitet. Nye prosjekter kan starte raskt, og da må vi snu oss rundt.
Fremover peker Risa særlig på behovet for kompetanse innen sikkerhet, nettverk, compliance og på sikt data og AI, spesielt i skjæringspunktet mellom IT og operasjonell teknologi. For en virksomhet i kraftig vekst blir evnen til å investere riktig i IT avgjørende.
– Det handler om å bygge et fundament som gjør oss i stand til å vokse videre uten at kompleksiteten løper fra oss. Det er der vi legger innsatsen vår nå, avslutter Risa.