“Vi leverer over markedsvekst på omsetning og imponerende driftsresultat, samt en sterk vekst i tjenesteinntektene for konsernet,” sier Claus Hougesen, konsernsjef i Ementor ASA.
Konsernets EBITDA i 2. kvartal 2008 endte på MNOK 156,6, en oppgang på 23,8 % fra året før, noe som utgjør en EBITDA-margin på 4,2 %. Fortsatt sterk vekst innen tjenester, med en vekst på 27,3 % fra året før, forklarer den vesentlige EBITDA-forbedringen.
Konsernet genererte solid positiv kontantstrøm fra driften i 2. kvartal 2008 på MNOK 167,9, mot minus MNOK 140,8 i samme periode forrige år.
Samlede driftsinntekter på MNOK 3 756,5 utgjør en vekst på 7,8 % fra året før, som er mer enn dobling i forhold til markedet.
2. kvartal 2008 – økonomiske resultater etter geografisk segment
“Det nordiske IT-infrastrukturmarkedet vil ifølge bransjeanalytikere fortsatt oppleve en vekst i IT-investeringer på 4,7 % i 2008, til tross for noen nedjusteringer av prognosene. Med lokalt nærvær i 70 byer i Norden og Baltikum er vi godt posisjonert for å utnytte dette markedspotensialet fullt ut,” forteller Claus Hougesen, konsernsjef i Ementor ASA. ”I tillegg er IT-infrastrukturmarkedet i Norden og Baltikum fragmentert og karakterisert av mange mindre aktører. Dette åpner opp for interessante oppkjøpsmuligheter for konsernet.”
Norge
Norge leverer en rekordhøy EBITDA-margin på 7,2 % i 2. kvartal 2008, en oppgang fra 5,1 % i tilsvarende periode i fjor. Tjenesteinntektene steg med 10,8 % og viser en økt etterspørsel etter tjenester i markedet. Produktinntektene steg med 1,0 % uten at større ordrer er blitt rullet ut i offentlig sektor. Driftsinntekter fra offentlig sektor vil øke i andre halvdel av 2008.
Ordrereserven er sterk, og er opp med 16 % i forhold til samme periode i fjor.
Den viktigste grunnen til EBITDA-forbedringen fra MNOK 38,8 til MNOK 56,9, en oppgang på 46,6 %, er forbedringer i produktmarginen fra 14,0 % til 15,7 %, i tillegg til økning i tjenesteinntekter og fortsatt fokus på kostnader.
Danmark
Danmark fortsetter å levere sterke resultater, og EBITDA for 2. kvartal endte på MNOK 50,4 (3,8 % margin), mot MNOK 38,0 (3,4 %) i samme periode året før. Dette utgjør en EBITDA-forbedring på 32,6 %. Driftsinntektene økte med 17,4 % (20,0 % i lokal valuta) og gjenspeiler en sterk vekst både innenfor tjenester og produkter. Tjenester vokste med 42,3 % og forklarer i stor grad forbedringene i resultatet.
Økningen i driftskostnader skyldes ansettelse av flere fakturerbare konsulenter. 60 fakturerbare konsulenter er blitt ansatt siden 2. kvartal 2007. Danmark rapporterer en sterk ordrereserve ved inngangen til 3. kvartal 2008.
Overtakelsen fra TDC i juni 2008 av alt salg og administrasjon av mobiltelefon¬terminaler til bedriftskunder samt administrasjon av bredbånd til TDC medarbeidere, er nå i ferd med å bli integrert.
Sverige
Sverige rapporterer en EBITDA på MNOK 45,4, som representerer en EBITDA-margin for 2. kvartal på 4,0 %, som er en oppgang fra MNOK 41,3 eller 3,5 % margin i tilsvarende periode i fjor. Driftsinntektene i 2. kvartal på MNOK 1 136,8 steg med 5,4 % i lokal valuta, justert for tap ved salg av hjemme-PCer til ansatte på grunn av endringer i lovgivningen. Tjenesteinntektene økte med 35,8 % i lokal valuta og understreker en sterk etterspørsel etter verdiøkende tjenester. Økningen i driftskostnadene skyldes i hovedsak ansettelse av 166 konsulenter sammenlignet med samme periode i fjor. Den sterke veksten i tjenester forklarer i stor grad forbedringene i resultatet.
I juni 2008 inngikk Atea Sverige en avtale om å kjøpe alle aksjer i Spintop AB for MNOK 43,1 på kontant- og gjeldsfri basis. Spintop har spesialisert seg innen automatisering av IT-prosesser og har budsjetterte driftsinntekter på MNOK 39,7 og en EBITDA på MNOK 11,5 i 2008. Selskapet har kontorer i Stockholm, Göteborg og Malmö.
Finland
Driftsinntektene i 2. kvartal er på MNOK 387,4, en oppgang fra MNOK 350,4 i 2. kvartal 2007, noe som utgjør en vekst på 10,6 %. Det har vært sterk vekst innen både tjenester og produkter. EBITDA endte på MNOK 0,5, som er på samme nivå som i fjor. Veksten i driftsinntekter og økt markedspress er stadig hovedsatsing fremover i Finland, som er et marked med et betydelig potensial for konsernet.
Økningen i driftskostnadene skyldes i hovedsak ansettelse av flere servicemedarbeidere.
Juha Sihvonen, ny administrerende direktør, tiltrådte 1. mai 2008.
Baltikum
Baltikum rapporterer en rekordhøy EBITDA-margin på 7,1 % i 2. kvartal 2008, en oppgang fra 6,3 % i 2. kvartal 2007. Driftsinntektene er mer eller mindre uendret sammenlignet med i fjor. Andre kvartal i fjor omfattet et stort IT-infrastrukturprosjekt til Schengen, med en inntekt på MNOK 21,6.
På grunn av at det makroøkonomiske bildet er svekket i Baltikum, blir prosjekter utsatt i privat sektor. Imidlertid er det fortsatt betydelige EU-midler tilgjengelige for offentlig sektor, så ytterligere investeringer ventes. Bruttomarginen i 2. kvartal 2008 har gått opp fra 17,9 % i 2. kvartal 2007, til 22,0 % i 2. kvartal 2008. Dette forklarer EBITDA-forbedringen fra MNOK 7,6 til MNOK 8,3.
Fremtidsutsikter
Konsernets strategi er å forsterke posisjonen ytterligere som ledende leverandør av IT-infrastrukturprodukter og -tjenester i Norden og Baltikum.
Den nordiske IT-industrien vil ifølge IDCs prognoser oppleve positive vekstrater på 4-5 % i perioden 2008-2010, til tross for noen mindre nedjusteringer. Viktige teknologiske trender, slik som Unified Communication, virtualisering og "Grønn IT" – områder der Ementor-konsernet allerede har satset sterkt – vil også være viktige pådrivere for IT-investeringene fremover. I tillegg til det organiske vekstpotensialet for konsernet, fortsetter et fragmentert IT-infrastrukturmarked å skape interessante muligheter for oppkjøpsvekst.
Basert på de fortsatt sterke økonomiske resultater i 2. kvartal 2008 samt positive vekstrater i IT-infrastrukturmarkedet, er styret av den oppfatning at den strategiske kursen som er valgt for konsernet gir et godt grunnlag for fortsatt vekst og verdiskapning.
Kvartalsrapporten og presentasjonen finner du på
www.ementor.com/reportsPressekonferansen er tilgjengelig på nett-tv på
www.ementor.com/webcastKunngjøringen til børsen finner du på
www.ementor.com/ose For ytterligere informasjon vennligst kontakt:
Claus Hougesen, konsernsjef Ementor ASA
mobil +
45 25 43 51 62Rune Falstad, konserndirektør økonomi/finans Ementor ASA
mobil +
47 90 61 44 82.