Ementor-konsernet med sterke resultater - nær tredobling av ordinært driftsresultat

(2007.02.01)  Pressemelding 

Nordens største og Europas tredje største leverandør av IT infrastrukturprodukter og -tjenester, Ementor, presenterte i dag sterke resultater for fjerde kvartal 2006. Konsernet leverer et ordinært driftsresultat på MNOK 148 som er nesten en tredobling i forhold til samme periode i 2005. EBITDA (driftsresultatet før avskrivninger og spesielle poster) for fjerde kvartal var på MNOK 170, tilsvarende en EBITDA margin på 4%.

Det er en fornøyd ledelse som i dag kan legge frem sterke resultater for fjerde kvartal. Konsernet har gjennom 2006, til tross for store omstillingsprosesser gjennom fusjonene med Topnordic og Atea, økt omsetningen i fjerde kvartal. Det er sterke tall som presenteres for fjerde kvartal og mange av kostnadsbesparelsene, varslet ved Q3, har allerede fått effekt. Konsernets virkelige resultat etter skatt var på MNOK 140.
 
”Resultatet for fjerde kvartal beviser at konsernet har klart å holde fokus på kunder og markedet til tross for de interne prosessene som man har vært gjennom. Jeg er svært fornøyd med at kostnadsbesparelsene vi varslet i forrige kvartal allerede har fått synlig effekt og jeg er trygg på at vi har en god fart inn i 2007,” sier Jo Lunder, konsernsjef i Ementor ASA.
 
Gjennom kvartalet har konsernet opplevd god tilgang på kunder og ordrer. Det har vært stor fokus på kostnader og gjennomføring av integrasjon av de ulike virksomhetene. Konsernets etablering av sitt eget finansieringsselskap, som skal markedsføre finansiering og utleie av IT-utstyr, vil gjøre konsernet enda mer attraktivt som foretrukket partner innenfor IT-infrastrukturområdet.
 
”Med et bredt produkt- og tjenestetilbud, konkurransedyktige priser, lokal tilstedeværelse, samt et nært samarbeid med verdens ledende teknologiselskaper, har selskapet gode forutsetninger for å ytterligere forsterke posisjonen som Nordens ledende leverandør av IT-infrastrukturprodukter og -tjenester i et voksende Nordisk IT-marked i 2007,” sier Jo Lunder, konsernsjef i Ementor ASA.
 
Konsernets omsetning i fjerde kvartal 2006 sammenliknet med samme periode i 2005 økte med 2% til MNOK 4 206 (tallene er sammenlignbare og inkl. både Topnordic, Atea og Ementor i 2005). EBITDA i fjerde kvartal 2006 ble forbedret med MNOK 80 til MNOK 170 sammenlignet med samme periode i 2005, noe som er en forbedring på nær 90%. EBIT (ordinært driftsresultatet) ble forbedret med MNOK 94 til MNOK 148, noe som er nesten en tredobling. Resultatet før skatt ble forbedret fra tilsvarende periode i 2005 med MNOK 150 til MNOK 135.
 
Markedene
Danmark viderefører de sterke resultatene fra tidligere kvartaler i 2006, og EBITDA i fjerde kvartal var på MNOK 75,6 (EBITDA margin på 5,6%) sammenlignet med MNOK 3,5 (0,2%) i det tilsvarende kvartalet siste år. Forbedringen i Danmark er relatert til marginforbedringer og kostnadsreduksjoner.
 
Resultatforbedringene fortsetter i Norge, med et sterkt EBITDA resultat i fjerde kvartal på MNOK 35,6 (4,6%) sammenlignet med MNOK 12,0 (1,7%) siste år. Den positive utviklingen i Norge er hovedsakelig relatert til implementerte kostnadsreduksjoner i 2006.
 
Sverige rapporterer et sterkt EBITDA resultat i fjerde kvartal på MNOK 60,3 (3,3%) sammenlignet med MNOK 64,0 (3,6%) i fjerde kvartal siste år. Resultatet er tilfredsstillende med tanke på at restruktureringsaktiviteter (kostnadsbesparelser), som tidligere rapportert, implementeres med effekt fra andre kvartal 2007. 
 
EBITDA resultatet på MNOK 2,9 (0,6%) i Finland for fjerde kvartal representerer en positiv utvikling sammenlignet med de seneste kvartalene i 2006.  EBITDA for fjerde kvartal siste år var MNOK 15,0 (3,0%). I første del av 2006 var den finske virksomheten preget av reduksjon i produktomsetning og -marginer og økte kostnader. Virksomheten har gjennomgått vesentlige restruktureringsaktiviteter for å forbedre inntjeningen fremover, inkludert en bemanningsreduksjon på 19% i fjerde kvartal.
 
2006 – oppsummering av året
Totalt for året har konsernet vært gjennom en formidabel vekst gjennom fusjonen med danske Topnordic og svenske Atea. Til tross for en svak omsetningsnedgang på 2% har konsernets totale resultater blitt vesentlig forbedret sammenliknet med 2005.
 
Totalt i 2006 omsatte konsernet for MNOK 12 767, noe som er 2% lavere enn i 2005 (tallene er sammenlignbare og inkl. både Topnordic, Atea og Ementor i 2005). EBITDA, før spesielle poster, for året ble MNOK 302 som er 63% bedre enn i 2005. Ordinært driftsresultat, før spesielle poster, ble for 2006 MNOK 191, en forbedring på 252% fra 2005.
 
”Sammenslåingen av Ementor, Topnordic og Atea skapte Europas 3. største IT infrastrukturselskap og har gitt oss muligheten til å være en totalleverandør innenfor IT-infrastruktur for våre kunder,” sier Jo Lunder, konsernsjef Ementor ASA. Han fortsetter: ”Konsernet ønsker gjennom sitt produkt- og tjenestetilbud å være en aktiv bidragsyter til at våre kunder når sine forretningsmål på en effektiv, kvalitetsorientert og ressursbesparende måte.”
 
Fullstendig kvartalsrapport og presentasjon er tilgjengelig på www.ementor.no/rapporter.
Pressekonferansen er tilgjengelig via webcast på www.ementor.com/webcast.
Børsmelding er tilgjengelig på www.ementor.com/ose.
 
For ytterligere informasjon vennligst kontakt:
Jo Lunder, konsernsjef Ementor ASA, mob +47 900 80 842
Rune Falstad, konserndirektør økonomi/finans Ementor ASA, mob +47 906 14 482
Karine Mathiesen, kommunikasjonsdirektør Ementor ASA, mob +47 916 26 166