Store Norske Spitsbergen Grubekompani

   

Microsoft SharePoint, for avviks- og dokumenthåndtering!

Bakgrunn

For å tilfredsstille IK-forskriften og ISO 9001 hadde SNSG behov for å bedre dagens system for avviks- og dokumenthåndtering. Eksisterende system til støtte for kvalitetssystemet var ikke tilfredstillende. Dokumenter tilhørende kvalitetssystemet ble lagret med ulike versjoner på ulike lagringsområder. En viktig gevinst ved bruk av nytt system er å redusere tidsforbruket for dokumentbehandlingen. Funksjonaliteten i rapporteringsdelen i eksisterende system for avvikshåndtering; registrering og oppfølging av avvik ble av brukerne opplevd som mangelfull. En viktig gevinst ved bruk av et slik system er bedre støtte til oppfølging, behandling og rapportering av avvik.
 

Løsning

Atea har levert en moderne IT-løsning for avviks- og dokumenthåndtering, som støtter sentrale deler av kundens kvalitetssystem. Det er lagt vekt på at løsning skal understøtte arbeidsprosessene hos SNSG.Det er utviklet et brukervennlig grensesnitt som skal ivareta at kvalitetssystemet og avvikshåndteringen blir aktivt brukt i hele organisasjonen. Løsningen tar utgangspunkt i et rollebasert brukergrensesnitt, hvor arbeidsprosesser er viktige elementer som understøtter designet av skjermbilder
 
De største forbedringsområder for dokumenthåndteringen:
  • Et bedre verktøy for utarbeiding og bruk av dokumentmaler
  • En lagringsløsning hvor de ansatte på en sikker, enkel og brukervennlig måte kan lagre dokumenter.
  • Versjonskontroll og automatiske oppdateringer
  • Bedre funksjoner for gjenfinning og sporing av dokumenter
De største forbedringsområdene for avvikshåndteringen:
  • Brukervennlig grensesnitt til registrering av avvik
  • Brukervennlig grensesnitt til oppfølging, behandling og rapportering av avvik
 

Produkter i løsningen

MS SharePoint Server Enterprise 2007
 

Kunde

Store Norske Spitsbergen Grubekompani
Kontaktperson: Jens Bråten
 

Om Store Norske Spitsbergen

Store Norske-konsernet er Norges eneste, og verdens nordligste kullprodusent. Konsernet holder til på Svalbard, og hovedvirksomheten ligger i Svea, ca 60 kilometer fra Longyearbyen. Datterselskapet Store Norske Spitsbergen Grubekompani A/S har ca 400 ansatte og forvalter alle verdier, rettigheter, forpliktelser og gjeld i forbindelse med Svea Nord-gruva. Selskapet har også ansvar
for kullutvinningen og kullsalget både i Longyearbyen og Svea. Selskapet vil også ha ansvaret for letevirksomheten både på egne og morselskapets utmål.
 

Microsoft Sharepoint Server 2007

Microsoft Sharepoint er en samhandlingsløsning med webgrensesnitt, som muliggjør en felles intuitiv layout for lagring, redigering og tilgjengeliggjøring av dokumenter og filer. Sharepoint kan også benyttes til intranett, rutinesamling, avvikssystem, helpdesk, ledelsesrapportering etc.