Tilbudsprosess og styring

   

Atea velger å prosjektorganisere store og/eller komplekse tilbudsforespørsler.

Til dette benyttes egne prosjektledere (Bid Manager) som er spesialister på å lede Ateas organisasjon frem til et profesjonelt, kvalitetssikret og forhåpentlig vinnende tilbud.
 
Som en del av Ateas tilbudsprosess tilgjengeliggjøres internt et velfylt dokumentarkiv med ulike former for beskrivelser, metoder, maler og sjekklister.
 
Beste praksis og gjenbruk er en viktig faktor for Atea. Uavhengig om et tilbud organiseres som et prosjekt eller ikke, skal alle i Atea kunne finne et utgangspunkt som setter dem i stand til å utarbeide et profesjonelt tilbud til våre kunder.
 
Ateas tilbudsprosess inneholder tre faser
  1. Kvalifisering – her går man kritisk gjennom tilbudsforespørselen og vurderer initiell leveringsevne og risiko
  2. Tilbud – her utarbeides tilbudet, kvalitetssikres og leveres til kunde
  3. Avslutning – Fasen inneholder forberedelser og gjennomføring av eventuell tilbudspresentasjon, forhandlinger / avklaringer og til slutt utforming av kontrakt. Fasens viktigste oppgave er å evaluere tilbudsprosjektet og be om et møte med kunden uavhengig om Atea har vunnet eller tapt.
Ateas Bid Manager kan også gjennomføre ulike oppgaver for våre kunder
  • Utarbeidelse av konkurransegrunnlag
  • Gjennomføre tilbud/anbudsprosesser 
  • Kontraktskonvertering
Halvparten av Ateas kunder er offentlige og vi har derfor dyptgående kunnskap om lov og forskrift om offentlig handel.
 
Bid Manager har stort nettverk i Ateas organisasjon og med spesifikt kunnskap i salgsstrategi, forhandlingsteknikk, samt juridisk kunnskap om standardkontraktene SSA og IKT-Norge.

 
 
 
 
 
Klikk på bildet og se prosessen i full størrelse